Ana Sayfa Karadeniz, Yerel Haberler 19 Kasım 2019 124 Görüntüleme

Avcı: Bizim Ortak Paydamız Rize

Uzun süredir Rize’nin gündeminde olan ulaştırma yatırımları ve kamulaştırma çalışmaları hakkında her fırsatta kamuoyunu bilgilendiren Rize Milletvekili Muhammed Avcı geniş açıklamalarda bulundu.

Avcı, kamulaştırma çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada: “Ulaşım konusunda takip ettiğimiz işler var acele kamulaştırma kararı aldığımız yerler var özellikle Pazar Caddesi bizim için çok önemli aynı zamanda Müftü Mahallesinde bir kavşakla ilgili çalışma başladı acele kamulaştırma ile ilgili bir taraftan davalar sürüyor diğer taraftan bütçesi ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız ve Naci Ağbal ile görüştük. Burayla ilgili yıl sonuna kadar bizim yaklaşık 143 milyona ihtiyacımız var. Sayın Cumhurbaşkanımızdan talep ettik Sayın Naci Ağbal da bu süreci takip ediyor.” dedi.

Salarha tünelini ve devamındaki viyadüklerin tamamını önümüzdeki yıl sonuna kadar bitirmek için çalışmaların sürdüğünü, ilimizdeki diğer tüneller ve yol yatırımlarıyla ilgili süreçleri birebir takip ettiğini hatırlatan Avcı: “Diğer taraftan Salarha tüneli meselesi var bütün viyadükleri ve bağlantılarıyla beraber önümüzdeki yılın bu aylarında inşallah bitirilmesi planlanıyor. Bu vesileyle Salarha Tünelini önümüzdeki yılın son ayında biz trafiğe açmayı planlıyoruz bir ödenek problemi de yok iyi bir çalışma var orda. Diğer taraftan Ardeşen Çamlıhemşin Ayder yol planlaması var Ardeşen’den Çamlıhemşin’e kadar muhtemelen duble oradan yukarıya kadar belki üçlü bir yol olmak üzere ciddi bir ihtiyaç, burada sadece çevre hassasiyeti var. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu yol yapılmadan evvel Çamlıhemşin geçişi ile ilgili bir viyadükle beraber yolu karşı tarafa atmayı planlıyoruz. Salarha’da bir duble yol projesi var Kalkandere’de bir tünel çalışmamız var. Hemşin’i Çamlıhemşin’e bağlayan bir yol projemiz var. Hemşin’le ilgili bir kentsel dönüşüm projemiz var biliyorsunuz tamamlanıyor. Hemşin arkası kapalı bir ilçeydi arka yolu kapalı bir ilçeydi bizim o yolu yapmamız lazım ciddi Turizm potansiyeli var. Çayeli Hemşin devam ediyor. İkizdere Sivrikaya arası bizim için önemli buraya kaynak bulmaya çalışıyoruz. İyidere de bir iç yol var buranın imalatını yapıp bir karayolları ağına alıp İyidere’ye bir iç cadde kazandırmak istiyoruz. Derepazarı Kendirli yoluyla ilgili kaynak eksikliği var. Süreci takip ediyoruz. Ardeşen Tunca yolu var buranın da en kısa zamanda ihale edilmesini planlıyoruz.” dedi.

“GÜNEY ÇEVRE YOLU İLE SAHİLİ ENTEGRE ETMELİYİZ”

Güney Çevre yolu ve bağlantılarının önemine değinen Avcı: “Pazar Caddesi bizim en önemli konularımızdan biri Pazar Caddesi için de Naci Ağbal ile yine konuştuk oraya da acele kamulaştırma kararı aldırmıştık. Acele kamulaştırma kararı ile ilgili inşallah ödenek bekliyoruz Cumhurbaşkanımızla da konuyu görüşeceğiz ödenekler geldiğinde Pazar Caddesinin kamulaştırmaları fiilen başlamış olacak. Muhteşem bir proje bunu burada bırakmayacağız. Güney Çevre yolu ile bizim sahili entegre edecek başka bağlantılarımızda var yani bir taraftan Müftü Mahallesiyle bu bağlantıyı sağlıyoruz Belediye Başkanımız ve İl Başkanımızla konuştuk. Yağlıtaş’ta 2000’e yakın konut üreteceğiz Yağlıtaş’tan aşağıya gelen ve Kale Mahallesinden Kale yoluna bağlanan Eski Sanayi Sitesinin oradan inen Kütüphanenin yanından sahile inen yolu da biz inşallah karayolları ağına alıp burayı da Güney Çevre yoluna bağlamak istiyoruz. Bu da bizim için son derece önemli bir proje çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Birde Dağbaşı yolu var daha önce yapımı başlayan Rize’den Dağbaşına, Dağbaşından Yolveren’e bir yol planlıyoruz Dağbaşı’ndan da Isırlı’ğa giden bir yol projemiz var. Karayollarıyla hakikaten Rize’de ciddi çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

“İLÇELERİMİZE MİLLET BAHÇESİ KAZANDIRMANIN GAYRETİNDEYİZ”

Millet Bahçeleriyle ilgili projelerin durumunu aktaran Avcı: “Güneysu’da bir acele kamulaştırma kararı aldık orada bir millet bahçesi yapacağız. Merkezde bir millet bahçesi kararımız var. Bizim en önemli konularımızdan bir tanesi sahilimiz. Belediye Başkanımızla beraber konuyla ilgili çalışmalarımız var. Sahille bizim aramızda şu anda ciddi bir kopukluk var, yapmayı planladığımız bir yer var yeni bir sahil oluşturmak istiyoruz. Olgunlaştırdığımızda kamuoyuyla paylaştıracağız. Pazar İlçemizde Kız Kalesinin olduğu yerde tünelin çıkışını biraz dışarı atmak istiyoruz o yolu yaptığımız takdirde belki Pazar’a bir millet bahçesi kazandırmış oluruz. Ardeşen’de de çok büyük bir Millet Bahçesi projesi gerçekleştiriyoruz.” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM GÜVENLİK AÇISINDAN ZORUNLULUK

Kentsel dönüşümün can ve mal güvenliği açısından zorunluluk olduğunun altını çizen Avcı: “ Belediye bloklarının dönüşüm konusu var bu konuda çok ciddi çalışmalar yürüttük oradaki vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için belediye Başkanımız da ciddi çalışma yürütüyor. Şu anda esasen Bakanlık ihaleye hazır, çok güzel bir proje olacak.  Cumhurbaşkanımıza da sunduk kendisi de çok beğendi. Şu an son noktadayız yakın bir zamanda kazma vurulabilir. Burayı sahille eklemleyebilmemiz lazım. İnşallah netice alarak kamuoyu ile paylaşırız. Yağlıtaş’ı rezerv alan olarak belirledik. Yağlıtaş ve Salarha’nın kamulaştırma ödenekleri geldi, mahkemeler devam ettiği için ödemeler yapılmıyor yoksa onların da parası hazır. Mahkemeler bittiği anda ödemeler yapılacak. Salarha’da aynen Güneysu’daki konutlara benzer 480 civarında konut üreteceğiz. Pazar’da bir kentsel dönüşüm gerçekleştirmek istiyoruz. Pazar bizim en eski ilçemiz şu an ki silueti Pazar’a yakışmıyor. Diğer taraftan TOKİ ile birlikte yaptığımız Kalkandere’de konut projesi var.” dedi.

Kamulaştırmalarla ilgili yaşanan zorluklara değinen Avcı özellikle mağduriyet yaşanan bölgeler için: “Müftü Mahallesi ile ilgili istimlak bedelleri sorunu ile 4 yıldır uğraşıyorum bu konuda her türlü mücadeleyi verdim maalesef bu kararlar bir mahkeme kararı, hakim kararı, bu kararları bizim düzenleyebilmemiz mümkün değil ben buradan millet adına şunu söyleyebilirim hemşerilerimizin özellikle düşük bedeller alma konusunda mağduriyeti bilirkişi tarafında oluşturuluyorsa bunu takip etmek benim asli görevimdir. Bizim vatandaşımızın hakkı çiğneniyorsa, bir yere farklı bir bilirkişi raporu çıkıyor diğer tarafta farklı çıkıyorsa bunu takip etmek bizim sorumluluğumuzdur. Bunu yerine getireceğim.” dedi.

“ÇİFTEKAVAK, SANAYİ VADİSİNE DÖNÜŞECEK”

Sanayi sitesinin taşınmasıyla ilgili bilgiler veren Avcı:“Sanayi sitesi ile ilgili onların bir hak kaybına uğramaması için ben gereken mücadeleyi vereceğim. Onlar bizim hemşerimiz dostumuz. Ben bir mağduriyet yaşanmayacağı düşüncesindeyim. Çünkü gittikleri yerlerde çok uzun vadede bir dükkân sahibi olacaklar. Burada Çiftekavağı bir sanayi vadisi olarak inşa edeceğiz. Acele kamulaştırma kararlarını aldık. İnşallah Tevfik İleri Endüstri Meslek Lisesini de oraya taşıyacağız. Sanayi sitesi ile entegre edeceğiz. Sanayi sitesinin de zanaatkar ihtiyacını böylelikle karşılamış olacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a teşekkür etmek istiyorum çünkü bütün süreçlerde bize çok ciddi katkılar sağlamıştır.” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.