Ana Sayfa Güncel 1 Ekim 2019 62 Görüntüleme

Çağrı merkezlerinde mobbing: ‘Baskılar, sendikal mücadele ile aşılır”

MAHİR BAĞIŞ

Tez-Koop-İş Sendikası üyeleri, İş Bankası’nın İstanbul ve Eskişehir şubelerine bağlı erişim çağrı merkezleri çalışanlara yönelik baskıya tepki göstermek için Ankara’da bir araya geldi. İş Bankası Necatibey Şubesi önünde toplanan sendika üyeleri, güvencesiz çalışmanın ancak sendikal mücadele ile aşılabileceğinin altını çizdi.Tez Koop-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Sebahattin Şen, İş Bankası çalışanlarının sendikadan istifaya zorlandığını belirterek, şunları söyledi:

“Sendikal örgütlenmenin yoğun biçimde yürütüldüğü ve artık son aşamaya girdiği çağrı merkezlerinden biri olan Erişim Çağrı Merkezi’nin Ankara, İstanbul ve Eskişehir birimlerinde sürdürülen örgütlenme çalışmaları, işveren temsilcilerinin baskı ve tehditleriyle engellenmeye başlamıştır. Ülkemizin en önemli finans kurumlarından Türkiye İş Bankası’nın iştiraklerinden olan Erişim Çağrı Merkezi’nin birim yöneticileri, ikna odaları mantığı ile işçileri köşeye çekmekte, sendikal çalışma ile ilgili tehditler savurmakta, dayanaksız tutanaklar ile birçok çalışanı işten çıkartmak istemektedir.”

KİTAPLAR TOPLATILDI

Şen, sendika tarafından dağıtılan, ‘’Çağrı Merkezinde Çalışmak’’ adlı kitabın da yöneticiler tarafından toplatıldığı ifade edildi. Kitap toplatma uygulamalarının 12 Mart 1971 ile 12 Eylül 1980 dönemlerini anımsattığını vurgulayan Şen, “Bu uygulama demokratik hak ve özgürlüklere aykırıdır” diye konuştu.

HER TÜRLÜ ÖZVERİDE BULUNACAĞIZ

Sendikalı olmanın Anayasa ve uluslararası sözleşmeler ile güvence altına alındığını söyleyen Şen, sendika hakkını engellemenin kanunlara aykırı olduğu dile getirildi. Çalışanların haklarını her koşulda korumaya devam edeceklerinin altını çizen Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onların güvenceli bir çalışma ortamında, ileri kazanımlarla çalışmaları için her türlü özveride bulunmaya kararlıyız. Karamsarlığımız ve umutsuzluğumuz yok. Çağrı merkezi çalışanları bilmektedir ki son dönemde gelişen ve çalışan sayısının giderek arttığı bu sektörde güvencesiz ve geleceksiz bir çalışma hayatı ancak örgütlü sendikal bir mücadele ile aşabilir.”Kaynak : http://www.birgun.net/haber/cagri-merkezlerinde-mobbing-baskilar-sendikal-mucadele-ile-asilir-270856

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.