Ana Sayfa Siyaset 15 Kasım 2019 73 Görüntüleme

Dağları, Ovaları, Ormanları, Dereleri Olmayan Ülke, Ülke Değildir!

İlyas GÜR

Bekaroğlu: “Esnafı, işçisi, memuru, çiftçisi olmayan, millet olamaz. Dağları, ormanları, ovaları, dereleri olmayan ülke de ülke değildir.” Tarım ve Orman Bakanlığının 2018 yılı kesin hesap ve 2020 yılı bütçe teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Dün gece geç saatlere kadar süren bütçe görüşmelerine CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun Karadeniz Yaylaları isyanı damga vurdu.

 AKP hükümetlerinin 17 yıldır neoliberal sistemin taşeronluğunu yaptığını belirten Bekaroğlu, “Dağları, ormanları, dereleri yok ediyor sizin bu neoliberal politikalarınız değerli arkadaşlarım. Şimdi, Karadeniz’de üç haftadan beri -kasım ayında- hiç yağmur yağmıyor. Böyle bir şey görülmemiş” dedi. AKP’liler yağmurun yağıp yağmamasının kendileriyle ilgisi olmadığını, Allah’ın işi olduğunu söyleseler de Bekaroğlu, “Cenab-ı Allah, kader; ilgisi yok, sizin doğaya yaptığınız müdahaleler dolayısıyla bunlar oluyor, HES’leriniz bunlara sebep oluyor, yeşil yolunuz bunlara sebep oluyor, vahşice Karadeniz’in ormanlarına, yaylalarına, denizlerine, kıyılarına saldırmanız bunların sebebi” diye konuştu.

“Yeşil yol ne demek? Niye yaylaları birbirine bağlıyorsunuz? Yaylalara bir şey yapacaksanız yollarını ıslah edin. Ayder ve Uzungöl’ü görmüyor musunuz? Kitle turizmi Karadeniz’de olur mu? Bu cinayettir, bunu nasıl görmezsiniz?” diye konuşmasını sürdüren Bekaroğlu, şunları söyledi:

“Bakın, çiftçiyi yok kabul ediyoruz. Türkiye’de çiftçi yok. Gıda şirketlerinin egemenliği piyasada var. Nasıl esnafı zincirler yok ediyorsa, gıda şirketleri de çiftçileri yok ediyor. Sizin –biraz sonra değineceğim- destek uygulamalarınız filan da -şimdi yeniden değişecekmiş, Sayın Bakana da soracağım onu, stratejisi değişecekmiş- o büyükleri destekliyor. Büyüğü seviyorsunuz, küçükten nefret ediyorsunuz. Hâlbuki küçük güzeldir, iyidir. Siz, Adalet ve Kalkınma Partisi hükûmetleri geldiğiniz günden beri bu neoliberal sistemin taşeronluğunu yapıyorsunuz bu ülkede. Yani inançlar, dünya kadar gürültü çıkan kavgalar, değerler, yerlilik, millîlik filan var ya bunların hepsi laf, hamaset değerli arkadaşlar, bunlar araç. Siz esasen bu büyüklere hizmet ediyorsunuz. Uyguladığınız bütün politikalar bu. Gıda krizi, kuraklık falan ilgisi yok değerli arkadaşlarım, temelinde tamamen tarım ve gıda şirketleri ve onlarla iş birliği yapan siyaset var, siz varsınız.”

Konuşmasında, Tarım Bakanlığının çiftçiyi değil, uluslararası gıda şirketlerini koruyup kolladığını ifade eden Bekaroğlu, AKP’nin, neoliberalizmin temsilcisi olduğunu belirterek, “Bakın, işçinin, memurun durumunu söyledik. Özellikle esnaf ve çiftçisi olmayan, yok edilen, ufalanan bir millet bu topraklarda tutunamaz değerli arkadaşlar, böyle bir millet olmaz. Dağları, ormanları, ovaları, dereleri olmayan ülke de ülke değildir değerli arkadaşlar. Siz bu neoliberal politikalardan dolayı her şeyi metalaştırmak, her şeyden bir şey çıkarmak, yağ çıkarmak, para çıkarmak için…” dedi.

Karadeniz yaylalarını Samsun’dan Sarp’a kadar birbirine bağlayan yeşil yol projesinin ‘cinayet’ olduğunu ifade eden Bekaroğlu, “Bir şey yapacaksanız Karadeniz yaylalarına, yayla yollarını ıslah edin. Böyle bir şey olmaz! Yaylacılıkta ben giderim orada hayvanlarımı bırakırım, o her tarafta otlar. Şimdi, hangi yayladan kim gelecek, kim götürecek belli değil. Bu yanlıştır. Siz Ayder’i ve Uzungöl’ü görmüyor musunuz? Kitle turizmi Karadeniz’de olur mu? Bu cinayettir, bunu nasıl görmezsiniz?” diye konuştu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.