Ana Sayfa Karadeniz 27 Ekim 2019 89 Görüntüleme

Demiryolu Biran Önce Hayata Geçmeli

İlyas GÜR

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, yaklaşık 10 yıldır konuşulan demir yolu için henüz bir adım atılamadığını belirterek bu projenin Doğu Karadeniz’in gelişimine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.  Dünyanın kabul ettiği en ekonomik en güvenli ulaşım aracının demiryolu olduğuna dikkat çeken Rize Ziraat Odası başkanı Nevzat Paliç, yaklaşık 10 yıldır konuşulan demir yolu için birçok kez sivil toplum örgütleri açıklama yapıp kamuoyu yaratma çabasında olduğunu belirtti. Paliç, “Karadeniz Bölgesi karayolları ve havayolu yatırımlarıyla gelişirken raylı sistemlerde ne yazık ki geride kaldı. Çabalar bugüne kadar sonuçsuz kalırken somut bir adım atılmadı. Ülkemizin bir projesi olacak bu yatırım sadece Karadeniz bölgesini ilgilendirmezken Gürcistan’ı, doğu illerini ve Kafkasları birbirine bağlayacak ortak bir projedir. Samsun’dan Sarp’a kadar olan güzergâhta, demiryolu projesi başlatılması için ortak bölgedeki herkes ortak bir ses çıkartmalı ve amaçları ilgililere aktarılmalıdır. Bölgenin kalkınması ve hamle yapabilmesi için Karadeniz Sahili boyunca tüm illeri kapsayacak olan demiryolu için il il değil topyekûn hareket edilmesi gerekiyor. Samsun-Sarp Demiryolu projesi Ordu-Giresun-Trabzon-Rize-Artvin illeri Samsun-Bakü hattı için birbirinin rakibi değil, işbirliği içinde olmaları karşılıklı yarar sağlayacaktır. Samsun’dan Sarp’a kadar devam eden bir demiryolu çalışmasını destekliyoruz. Bölgenin topyekûn kalkınması için bu güzergâhtan geçecek olan demiryolu projesi çok önemlidir. Bu demiryolu bölgenin ticaretten sanayiye, turizmden ulaşıma kurtuluşu olacaktır. Hep birlikte topyekûn demiryolu yatırımını bölgemize kazandırmalıyız” dedi.

Demiryoluyla ilgili yatırımların gerçekleşmediğini belirten Paliç, “Samsun’dan Sarp’a dolayısıyla Kafkasya’ya ulaşan bir demiryolu ağı bölgeye büyük bir ekonomik canlılık getirir. Bunu desteklememek buna katılmamak gerçekçi olmaz. Demiryoluna hep beraber bölge olarak sahip çıkarak siyasilerden istemeliyiz. Bunun için siyaseti devreye sokmalıyız. Proje ile limanlarımız daha hareketli duruma gelecektir. Liman bağlantıları ve şehir bağlantılarıyla Doğu Karadeniz büyük bir ekonomik canlılık kazanacaktır. İyidere ilçesinde düşünülen Lojistik Merkezle entegre çalışacak bir demir yolu bu yatırımı da önemli ölçüde destekleyecektir. Havalimanı ve Ovit Tüneli gibi önemli projeleri hayata geçiren devletimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve bölge vekillerini şu an bu sesimize kulak vermelerini ve projenin bir an önce yatırım planına alınmasını bekliyoruz. ” diye konuştu.    

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.