Ana Sayfa Siyaset 22 Kasım 2019 93 Görüntüleme

Denk bütçe yapamayan iktidar güvenilir değildir!

ESAM Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Tekir oldu. Ekonomide denk bütçenin önemine vurgu yapan Tekir, şöyle konuştu:

Bir iktidar bütçesini denk bütçe yapmıyorsa güvenilir değildir. Bu çok açıktır. Denk bütçe yapılmadığında iktidarlar istediği kadar dış borç alıyor. Biz iktidar olduğumuz dönemde bunu yaptık. Biz dış borç almayan tek iktidarız. Bu şunu ifade ediyor; vatandaşın verdiği vergilerin yerli yerinde kullanıldığını gösteriyor.

ESAM Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Tekir oldu. Ekonomide denk bütçenin önemine vurgu yapan Tekir, “Bir iktidar bütçesini denk bütçe yapmıyorsa güvenilir değildirdir. Bu çok açıktır. Denk bütçe yapılmadığında iktidarlar istediği kadar dış borç alıyor. Biz iktidar olduğumuz dönemde bunu yaptık. Biz dış borç almayan tek iktidarız. Bu şunu ifade ediyor; vatandaşın verdiği vergiler yerli yerinde kullandığını gösteriyor” dedi.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) geleneksel hale gelen Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu Saadet Partisi Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Tekir oldu. ESAM Konferans salonunda ‘Toplumsal Barış ve Adalet’ konusu ile gerçekleşen programa ESAM Genel Başkanı Recai Kutan,  milletvekilleri, bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

O ÜLKELERDE İNSANLIK İFLAS ETMİŞTİR

Adalet konusunda kısalar anlatarak konuşmasına başlayan Tekir, “İslam dünyasında çok büyük huzursuzluk var. Çok büyük çalkantılar var.  Özellikle temel hak ve hürriyetleri alanında bu problemlerin çözümü noktasında karışıklıkları görüyoruz. Dolaysıyla İslam dünyasında var olan problem zamanımızda var olan bir problem değildir. Yeni ortaya çıkmış bir problem değildir. Asırlar boyunca devam eden ve çözüm bekleyen bir problemdir. İnsanlığa mükemmel bir sistem bırakan İslam hukuk bilgilerine sahip çıkamamanın ve onu geliştirmemeyi sefalet olarak nitelendirebiliriz. İmam Hanefi ve İmam Şafi’nin geriye muhteşem bir sistem bıraktı. Fakat ondan sonra ki dönemde bu emaneti muhafaza etme ya da geliştirme noktasında bir varlık gösterilemedi. Eğer bir İslam ülkesinde suç ve suçluluğun ispatının iddia makamına düştüğü halde kişiler masumiyetini ispatlamak zorunda bırakılıyorsa orda İslam ve insanlık yok olmuştur. Hukuk iflas etmiştir” diye konuştu.   

TARİHTE ADALETSİZLİKLER HEP YAŞANMIŞTIR

Devlet yapısının oluşması hakkında bilgiler vererek konuşmasına devam eden Tekir, güvenliğin sağlanamadığı bir ortamda insanların yaşamasının mümkün olmadığının altını çizerek, güvenliğin sağlanması halinde adaletinde sağlanmış olacağını vurguladı.  Adaletin önemine vurgu yapan Tekir, “İnsanlık tarih boyunca hep adaleti aramıştır. Adalet arayışının olmadığı bir döneme rastlamak mümkün değil. Tarihi gözden geçirdiğimizde bazı dönemler adaletli yönetilmiştir. Bazı dönemlerde adaletsizler yaşanmıştır.  İslam eşittir erdemli topluluktur. Erdemli toplumda eşittir, ehliyettir, liyakattir ve adalettir. Bugün ki tabir ile adaletli yönetimdir” ifadelerini kullandı. 

DENK BÜTÇE YAPMAYAN İKTİDAR GÜVENİLİR DEĞİLDİR

Ekonomi konusunda da önemli değerlendirmelerde bulunan Tekir, denk bütçenin önemine vurgu yaptı. Tekir, “Bir iktidar bütçesini denk bütçe yapmıyorsa güvenilir değildirdir. Bu çok açıktır. Denk bütçe yapılmadığında iktidarlar istediği kadar dış borç alıyor. Biz iktidar olduğumuz dönemde bunu yaptık. Biz dış borç almayan tek iktidarız. Bu şunu ifade ediyor; vatandaşın verdiği vergiler yerli yerinde kullandığını gösteriyor. Bu vergiler yetiyordu” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.