Ana Sayfa Güncel 4 Kasım 2019 97 Görüntüleme

KIZILTEPE BASIN CAMİASINDA ÖRGÜTLEME SORUNU..


.Mardinde basının örgütlemesi yokken 2000 de kızıltepe”de Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Cemil AYDOĞAN Başkanlığında kuruldu.
1900.ların sonu ve 2000 lerin başı baskı şiddet ve şiddet ortamıydı.
Dernekler emniyete güvenlik şubelere bağlıydı
Biz cemiyeti kurarken kızıltepe güvenlik şube müdürü Mustafa Marangoz ben ve Cemil Aydoğan hariç tüm kurucularımızı terörle mücadele şubesine çağrılarak aba altında sopa göstererek tehdit etmişlerdi.
Cemil beyle emniyete gittik. Cemil bey biz bu derneği kuracağız bu bizim en tabi ve en doğal ve en demokratik hakımızdır dedi.
Derneğin tüm işlemlerini tamamladık Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti onayını aldık.
Ilk olağan kongremizde HADEP”e inat birkaç üyeyle Farac Çobanoğluyu Divan başkanlığına önerdik ve divan başkanlığını yaptı.
HADEP Parti meclisinden Naci kutlayda konuşmacıydı.
İkinci olağan kongremizde Farac Cobanoglu yönetime seçildi görev dağılımında sekreterlik görevi verildi iki ayda görevi bırakıp giti.
2014 yılında yine Faraç Cobanoğlunun içinde bulunduğu bazı arkadaşlarımız Mezopotamya gazetecilerinden cemiyeten ziyade ikinci bir cemiyete ihtiyac var kulislerin içine girdiler bir iki toplantilarında sonra benide çağırdılar çoğunluk vardı bende çoğunluğa uyudum kızıltepe gazeteciler cemiyetini kurmak için bana tüzük hazırlama ve kurucu sekreterlik görevi verdiler.
Daha önce kurulu derneğinin ismini tüzüğünü ve kurucularını değiştirerek kızıltepe Gazeteciler Cemiyetini kurma onayını aldık.
Halit Solhan Başkan Farac Çobanoğlu Başkan yardımcısı Ben sekreter görevlerinde bulunduk.
Üç ay geçmeden aramıza sıkıntılar girdi dört arkadaşımız gidip Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti kongresinde yönetime girdiler aynı o arkadaşlar üç ay sonra gidip ayrı bir gazeteciler ve yazarlar Derneği ni açtılar ve ilçemizde üç tane basın kurluşu oldu.
2019 nisan ayında Farac Çobanoğlu Halit Solhanı çağırarak Cemil beyin yanına gitiler. Mezopotamya Gazeteciler Cemiyetini bilmem diğer iki dernek yönetimleriyle danışmadan toplantı yapmadan demokratik temüle aykırı fesih kararı alıyor ve Farac Çobanoğluyu başkan yaprak yönetime şekil veriyor.
Ben demokratik hakımı kullanarak Faraci eleştirdim.
Ilk toplantılarında Farac Mehmet Emin KARAKULAK derneğe karşı onu üye yapmam.
Bakınız yönetimin demokratik kararı nerde kaldı.
Bir ay geçmeden bir arkadaş sosyal medya üzerinde derneği eleştiriyor yönetim Faraç”tan açıklama istiyor Faraç bu eleştiriler bana karşı değil sizleri kast ediyor.
Sonunda gidip Cemil beye sığınıyor cemil eleştiri sahibini çağırıyor ve Cemilin hatırı için eleştirilerını yayından kaldırıyor.altı ay geçmeden başaramıyor kızıltepe gazeteciler derneği fesıh kararı alıyor.
Yani bu kurumlara yazık değilmi kızıltepede basınımıza yazık değilmi daha doğrusu yirmi yıllık emeğe yazık değilmi.
Ben zaten basında örgütlüyüm Komagene Gazeteciler Cemiyeti yönetimindeyim..
Gazeteci Yazar Mehmet Emin KARAKULAK

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.