Ana Sayfa Karadeniz 27 Ekim 2019 70 Görüntüleme

Lojistik Liman, Ülkemiz, Bölgemiz Ve Rize’miz Ekonomisini Güçlendirecek

Nihat KAR

AK Parti, Siyasi ve Hukuki İşler Genel Başkan Yardımcısı, Rize Milletvekili Hayati YAZICI, 18 yıllık iktidarları boyunca Rize için yaptıkları projelerin devasa tarihi yatırımlar olduğunu, ifade etti. Rize’nin genelinde hizmetine açtıkları bu yatırımların önemlilerinden birisi olan, Rize- Artvin Havalimanı, Rize-İyidere Lojistik Merkezi, Salarha tüneli ve daha önce hizmete giren onlarca dev yatırımlarla ilgili, açıklamalar yaptı

İyidere Lojistik Limanı Uygulama İmar Planı Raporunun açıklanmasıyla ilgili bilgi veren, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Rize Milletvekili Hayatı YAZICI, “ Bu çok önemli liman projesiyle, yapımı devam etmekte olan yol projeleri ile Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ürünlerinin önemli bir bölümünün Doğu Karadeniz Endüstriyel Gelişme Bölgesine ve Limanına çıkarılarak dünya pazarlarına ulaştırılması sağlanacaktır. Ovit tünelinin açılmasıyla Endüstriyel Gelişme Bölgesi ile Erzurum bağlantı yolu yıl boyunca ulaşıma açık kalacaktır. Bu bağlantı yolu mesafe ve zaman açısından avantaj sağlayacağından, GAP’ta yetişen ürünler, Mersin Limanından daha erken bir zamanda İyidere-Of havzasına ulaşabilecektir. Ayrıca bu yol, Doğu ve Orta Doğu’da yer alan komşularımızın da Karadeniz’e ulaşımını sağlayacak, ihracat ve ithalatlarını bölgede yapılacak olan liman üzerinden gerçekleştirmelerine imkân verecektir. Planlama alanında inşa edilecek olan liman, İran’ın Tebriz şehrinin dış pazarlara açılacağı en yakın liman olacaktır. İran kuzeydeki eyaletleri için 25 milyar dolarlık ithalatını Dubai limanlarından yapmaktadır. Buradan malların kuzeye gelmesi bir ay kadar sürebilmektedir. Ovit tüneli ile İran ticaretini Karadeniz limanları üzerinden yapabilecek ve bu süre 15 güne kadar inebilecektir. Bununla birlikte, bölgeye en yakın komşu ülkeler olan Gürcistan, Rusya Federasyonu ve Azerbaycan ile yaklaşık 60 milyar dolarlık ticaret hacmimiz bulunmaktadır. Yukarıda bahsedilen stratejik avantajları dikkate alındığında İyidere-Of havzasında kurulacak olan Endüstriyel Gelişme Bölgesiyle birlikte inşa edilecek limanın hem bölge illeri hem de ülkemiz ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayatı YAZICI, “ Rize’mize Ovit tünelinden sonra yapımı devam eden en önemli yatırımlarımızdan biriside, Rize- Artvin havalimanıdır. 2017 yılında temelini atılan, dolgu çalışmaları ise aynı yılın 16 Eylül tarihinde başlayan ve Türkiye’nin deniz dolgusu üzerindeki 2. havalimanı olacak olan, Rize-Artvin Havalimanı’nın tamamlanması temel atma töreninde 2022 yılının sonu olarak tespit edilmişti. Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından havalimanını yapan firmayla yapılan görüşmeler sonucunda havalimanının hizmete girme tarihi, inşallah 29 Ekim 2020 olacaktır. Gece, gündüz devam eden çalışmalarla deniz dolgusunda %50 rakamlarına yaklaşılmıştır. Yüzde 95’ini dolgu oluşturan Rize-Artvin Havalimanı’nda üst yapı çalışmaları için ise dolgunun bitmesi beklenmeyecek. Terminal binası gibi üst yapıyı oluşturan binaların ihalesi için Ulaştırma Bakanlığı tarafından çalışmaların gerçekleştirme aşamasına gelinmiştir. Dünyanın sayılı tünellerinden olan, Ovit tüneli iki dağın delinip, tünelle geçilmesi yatırımı değildir. Bu devasa yatırımla Orta Asya’yı, Avrupa’yı, Türk Cumhuriyetlerini birbirine bağlanan, başta ekonomik, turist ve stratejik bir ayaktır, bir önemli başlangıçtır. Rize- Artvin Havalimanı, Rize-İyidere Lojistik Liman ve Ovit Tüneli birbirlerini, Denizden, Havadan ve Karadan tamamlayacak olan ve sonrasın da Demiryolunun da ilave edilmesiyle, Türkiye’nin ve Karadeniz bölgemizin, Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesindeki illerimizin her birisine, hatta ülkemiz genelinin ekonomisine, turizmine, geleceğine büyük katkılar ve değişimler sağlayacak çok büyük proje ve yatırımlardır. Salarha tünelinin ikinci kısmının yapımı ihalesi gerçekleşmiş oldu. Yeni Rize Hastanesi deniz dolgusu üzerinde inşa edilecektir. Ayder’deki dönüşüm TOKİ tarafından yapılacaktır. Bu dönüşümün Orman alanı içerisinde olması çalışmaları devam ediyor. Ayder bir protokolle TOKİ’ye devredilmiştir. Çevre Bakanlığımız tarafından Ayder ’de otopark çalışmalarına başlanmıştır. Tabii ki, Ayder’deki bu çalışmalarla ilgili Ayder ‘de yeri bulunan ve burada yaşayan halkımızın ve paydaşlarımızın görüşleri de alınarak bu çalışmalar yürütülmektedir. Netice olarak, İktidarlarımız boyunca, Rize’miz genelinde yaptığımız devasa tarihi yatırımlarla yepyeni bir Rize ili ortaya çıkmıştır dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.