Ana Sayfa Eğitim, Güncel, Tüm Haberler 30 Eylül 2019 98 Görüntüleme

Ormanların talanı için kanunlar yok sayılıyor

İSMAİL ARI

Sayıştay denetçileri, orman olarak sınırı belirlenmiş alanların yüzde 17’sinin tapuya kayıt edilmediğini belirledi. Orman Genel Müdürlüğü “Kadastro Envanter Verilerine” göre, orman olarak sınırları belirlenen 24 milyon 100 bin hektarlık alanın, 19 milyon 825 bin hektarlık kısmının tapuya kaydı yapıldı. Tapuya kaydı yapılmayan orman alanının ise 4 milyon 275 bin hektar olduğu ve toplam orman alanının yüzde 17’sine denk geldiği vurgulandı.Raporda, ormanların tehlike altında olduğu da belirtilerek “Orman alanlarının Hazine adına tapu kütüğüne kaydettirilemediği ve bu durumun ormanlarımızın etkin bir şekilde korunmasını olumsuz etkilediği, usulsüz kullanıma ve bu sebeple pek çok davaya neden olduğu değerlendirilmektedir” denildi.

HAZİNEYE VERİLEN ARAZİLER

Orman vasfından çıkarılarak hazineye devredilen arazilerin karşılığında Orman Genel Müdürlüğü’ne verilecek arazilerin belli olmadığı da Sayıştay’ın raporuna kaydedildi. Resmi Gazete’de 2018 yılında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre, İstanbul’da 216 bin 493, İzmir’da 40 bin 640 ve Kütahya’da 535 bin 2 metrekare olmak üzere toplam 1 milyon 616 bin 399 metrekarelik alanın Hazine adına orman sınırları dışına çıkarıldı. Maliye Bakanlığı tarafından da Orman Genel Müdürlüğüne, orman tesis etmek üzere orman sınırları dışına çıkartılan alanların iki katından az olmamak üzere taşınmaz tahsisi yapılacağı belirtildi.

Bakanlar Kurulu kararına göre 1 milyon 616 bin 399 metrekare alan orman sınırları dışına çıkartılarak Hazine adına tescil edildi ancak Hazine tarafından Orman Genel Müdürlüğüne belirtilen sahanın iki katından az olmayacak şekilde bir hazine arazisi tahsisi yapılmadığı da açıklandı.MADEN RUHSATLARI ŞAİBELİ

Orman Genel Müdürlüğü’nün dosyalarını inceleyen Sayıştay, maden arama ruhsatlarındaki usulsüzlükleri de tespit etti. Buna göre, 14 maden iznine ait teknik raporların verilmediği, 4 izne ait teknik raporlarda işletme faaliyet raporu yerine satış bilgi formu eklendiği, 28 izne ait teknik raporda da işletme faaliyet raporunun eklenmediği belirtildi. DSİ ve Karayolları Genel Müdürlüğü’ne verilen 10 izne ait teknik rapor verilmediği ve bu kurumlar tarafından verilen teknik raporların bir kısmında da standartlara uygun olmadığı açıklandı.

Sayıştay, “Bazı izinlerde teknik raporların verilmediği, verilen teknik rapor ve eklerinde eksiklikler bulunduğu, DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğü gibi kurumlara verilen izinlere ilişkin teknik raporların usulüne uygun şekilde hazırlanmadı” ifadesi ile Orman Genel Müdürlüğü’nü uyardı.

ORMAN SAHASI İŞGAL EDİLDİ

Bolu İli Aladağ Başalan Yaylası mevkiindeki ormanlık saha içerisinde Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından, orman idaresinden izin alınmadan ahşap malzemeden bungalovlar, kulübeler, tuvalet, kayak merkezi ve telesiyej tesisi inşa edilerek orman sahasının işgal edildiği de Sayıştay’ın denetimlerine takıldı.
İdarenin “Orman Kanunu”na aykırı hareket ettiği Sayıştay raporuna şu şekilde kaydedildi:“Gerçekleştirilen orman işgaline son verilmemesi, işgal nedeniyle oluşan kamu alacağı miktarının takip ve tahsil edilmemesi ve gerek işgale girişen gerekse bu işgali önlemeyen sorumluların tespit edilerek haklarında işlem yapılmamak suretiyle, 6831 sayılı Orman Kanununun 17, 79 ve 93’üncü maddelerine aykırı hareket edildiği görülmüştür” denildi.

Kaynak : http://www.birgun.net/haber/ormanlarin-talani-icin-kanunlar-yok-sayiliyor-270620

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.