Ana Sayfa Karadeniz 30 Ekim 2019 89 Görüntüleme

Prof. Dr. Ruhi Ersoy’dan RTEÜ’ de “Türk Devlet Geleneği ve Cumhuriyet Şuuru” Konferansı

Nihat KAR

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından düzenlenen konferansta Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi Ersoy, “Milletin İradesinin Devletin İdaresine Dönüşüm Süreci” Türk Devlet Geleneği ve Cumhuriyet Şuuru” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Rize Valisi Kemal Çeber ve eşi Neslihan Ayan Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin,  Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Baro Başkanı Av. Ümit Peçe, il yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Tarihin ve talihin dönüşüm sürecinde Türk Milleti ve devleti adına misyon üstlenmiş bir devlet büyüğünün ismini taşıyan bir üniversitenin misafiri olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Türk devlet geleneği ve cumhuriyet şuuru temalı konferansında uluslararası sistemin, milli iradenin devlet iradesine dönüşmesi halinde müktesebatını fark edip de büyük medeniyetin çocukları olduğunu bilmeleri halinde Türklerin atomun parçalanması kadar tehlikeli olduğu tezini savunduklarını “Türklerin bu özelliklerini ve özgüvenlerini duymamaları lazım.” fikrini taşıdıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Ruhi Ersoy, milletin iradesinin ete kemiğe bürünerek devlet olmuş şeklinin devletin başındaki temel siyasi temsilci olduğunun altını çizdi. Türk kültürünün kodlarını detaylı şekilde anlatan Ersoy, “Bunu Bilge Kağan’da da görürüz. Bilge Kağan’ı İslam’dan önce olduğu için söylüyorum. Biz İslam’ı, Müslümanlığı Türk kültürü içerisinde gök tanrı inancının olgunlaştırarak hazırladığı bir süreç olarak görüyoruz. Biz Hz. Adem ve Hz. Havva annemizden bu tarafa İslam fıtratı üzerine yaratıldığımızı, hak din, dört kutsal kitabın ve bilinen peygamberlerin ötesinde de kavmine peygamber gönderilmemiş her kavmin peygambersiz bırakmamış olan Allah’ın tüm fıtratları ve İslam dini üzere hazırladığı inancına sahip bir gelenekten geliyoruz.” dedi.

Türk geleneğinde vatan-millet kavramlarının birlikte düşünüldüğünü, kültürümüzde süreklilik olduğunu ancak zamanın ruhuna göre kendisini dönüştürme kabiliyeti bulunduğunu kaydeden Ersoy, “Bizim devlet sistemimizi kim ne zaman yıkmak isterse onun karşısında milletin samimi şekilde durması Türk töresinin canlı durması ile alakalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir internet aracılığıyla küçük bir telefondan yapmış olduğu çağrı, milletin değerlerine sahip çıkma iradesinin neticesidir. Töreniz, değerleriniz muhafaza ediliyorsa siz o değer uğruna şehadet şerbetine erişmek için fıskiyelerdeki havuzlarda abdestinizi alır, ihanet şebekesinin üzerinize yürüdüğü tanklarla güreşmeyi göze alır, üstüne yürürsünüz.” ifadelerini kullandı.

Program Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman’ın Prof. Dr. Ruhi Ersoy’a günün anısına üniversitenin şiltini takdim etmesi ile sona erdi. Konferans sonunda Rektör Karaman programa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ruhi Ersoy’u ve protokol üyelerini makamında ağırladı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.