Ana Sayfa Karadeniz, Yerel Haberler 15 Kasım 2019 118 Görüntüleme

Rahmi Metin: Rize’ nin Kalkınması Turizmle Olur

İlyas GÜR

Rize’nin her köşesinde tarihimizin, doğamızın ve insanımızın zenginliği var. Bütün bu Rize Belediye Başkanı Rahmi, Rize’ nin kalkınabilmesi ve gelişmiş şehirlerarasına girebilmesi için turizmde çağ atlaması gerektiğini savundu. Metin, “zenginlikleri, eşsiz doğası, köklü geçmişe sahip kültür ve sanat yapısı ile turizmin her çeşidine imkân sağlayan Rize’ de;  turizm bilincini geliştirmeli, turizm alanında edindiğimiz yeri sağlamlaştırmalı ve daha ileriye taşımalıyız. Şehrimizin turizm sektöründeki payını büyütmeyi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini artırmayı, böylelikle Rize’yi çekim merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Tarihi, kültürel mirası ve doğal güzellikleri ile adeta bir cennet olan Rize; yatırımlarımızla, hükümetimizin, özel sektörümüzün ve paydaşlarımızın destekleriyle, güçlü bir turizm markası olma yolunda emin adımlarla ilerlemeli ve bizler de üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirerek şehrimizi. Marka Şehir’ olarak geleceğe taşımalıyız. Tabi ki bu gayret sadece ulusal-yerel yönetimlerimiz aracılığı ile değil, yediden yetmişe tüm vatandaşlarımız ile Şehrimizin tüm dinamikleri kullanılarak sağlanmalıdı”dedi.

Belediye başkanlığı görevinin tevdi edildiği ilk günden itibaren zihnimizde beliren en büyük projenin Rize’yi potansiyel nüfusuyla beraber geleceğe hazırlayıp, yaşanılabilir şehirlerarasında en üst seviyelere taşıyabilmek olduğunu ifade eden Metin, “İnsanları mutlu olan bir şehir oluştura massak, turizmden ya da turistlerin memnuniyetinden de bahsedemeyiz. Rize’yi yeniden şekillendirip şehir planına gör imar, tarım, turizm ve sosyal donatı alanları nereler olacak, sanayi alanları nerede oluşacak tüm bunları masaya yatırıp Rize’nin gelecek hedeflerini ortaya koymak ve sorunlarını çözüme kavuşturmak zorundayız. Özellikle trafik ve ulaşım konusunda şehri olabildiğince rahatlatmalı, daha fazla otopark alanları oluşturmalıyız. Şehri bütünüyle ele alıp; değişimin, yeniliğin kapılarını sonuna kadar açıp milli değerler çerçevesinde en kaliteli hizmeti sağlamalıyız. Hep söyledim, yine söylüyorum; Rize’yi dert edinmeliyiz. Kendi dönemimizde ne yapabiliriz değil, 20-30 yıl sonra Rize ne durumda hangi konumda olacak, bunları düşünmeli ve planlamalıyız. İstatistik verilere göre 2018 yılında şehrimize gelen yerli turist sayısı 855 bin, yabancı turist sayısı 121 bindir. Bu sayıları artırmaya yönelik çalışmalı ancak rakamlardan ziyade turizmden elde ettiğimiz turizm gelirine de odaklanmalıyız” dedi.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, “Yüksek gelir grubundan turisti şehrimize çekmek için çaba göstermeliyiz. Turizm gelirinin ziyaretçi girişi ile orantılı biçimde artırılmasına yönelik; harcama potansiyeli yüksek turizm pazarları ve segmentleri oluştur – malıyız. Uzun konaklama yapan veya yüksek gelir grubuna sahip turisti hedefleyen yatırımlar yapmalıyız. Tabi bu yaklaşımla hizmet standartlarımızı da daha üst seviyelere çıkarmalıyız. Yayla turizmi, doğa ve spor turizmi, tarihi ve mimari yapıları, yöresel lezzetleriyle ön plan – da olan şehrimizi, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde en üst noktalara taşımak en büyük gayemizdir. Dünyanın her yerin – den insanların ziyaret etmeyi ve yaşamayı arzuladığı, yeşilin ve mavinin en çok yakıştığı bir kent olarak yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktan her zaman şeref duyacağız. Ülke ekonomisine yaptığı katkının yanı sıra, insanların ve toplumların birbirini tanımasın – da, kaynaşmasında ve evrensel anlamda barışın sağlanmasında da önemli bir araç olan turizmi fazlasıyla önemsiyoruz ve sorumluluklarımızın farkındayız. Rize’nin bir evladı olarak, sektörün tüm yatırımcılarını şehrimize davet ederken, güven ve uyum içerisinde çok güzel işler başaracağımıza inanıyor” dedi

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.