Ana Sayfa Yazarlar 18.02.2020 62 Görüntüleme

RİZE İÇİN BİR FİKRİM VAR

Rize’mizin ekonomi, sosyal, kültürel ve turizm bakımından geleceğinin yüzde 25i bana göre Karadeniz’dedir. Bana göre denizcilik ve deniz dolgusudur. İspatı ise gözümüzün önünde yapılar Rize- Artvin havaalanıdır. Onun da yapılmadan önce şimdiki gibi kimse inanmıyordu. Tarih 2 şubat 2009. Yani Sn. Cumhurbaşkanımızın Davos zirvesinden 2 gün öncesi. Yer karşıda deniz dolgusu üzerinde yapılan Yakamoz restoran. Başbakanımızı bir iftar yemeği verilmişti ve hasbel kader ben de oradaydım. Yemekten sonra konuşmalar yapıldı. Herkes zarfını veriyor, isteklerde bulunuyor, bunların çoğu da oğlumu kızımı gelinimi şuraya buraya atamalar vs. Bana sıra geldiğinde bana kendisi sordu. Kaptan senin bir isteğin var mı diye ? Bende ilk önce havaalanı projesini hem istiyor hem anlatıyorum. Herkes gülüyor. Benimle ufaktan alay ediyorlar. Ama reis etmiyor. Aradan 1 yıl geçiyor. Onunla Fas Cezayir Tunus gezisine çıkıyoruz. Tabi bizler iş adamı olarak. Döneceğimiz günde İstanbul’da gezi olayları patlak veriyor. Onun için acele dönmemiz gerek. Fas’ta son konuşmasını acele bitirdikten sonra A4 kağıdına yazılmış 16 sayfalık üzerinde Rize – Artvin havaalanı yazılı kitapçığı kendisine veriyorum. Şöyle yüzüme dik dik bakarak ; kaptan hiç vazgeçmiyorsunuz değil mi? diyor. Allah’ın izniyle kendisine o tarihi cevabı veriyorum . Ula sen hiç vazgeçiyor musun, senden oğrenduk da dedum. Peki şimdi soruyorum sizlere beyler. Pazar ilçesinde deniz üzerinde uluslar arası bir havaalanı yapılıyor mu yapılmıyor mu? Bakın uşaklar, ben rahmetli Mustafa Kemal’i neden severim biliyor musunuz? Osmanlıdan sonra tarihte yeni bir Türk devletini kurdu. Gözü pek idi, korkamazdı, atılımcı idi. Vatanını toprağını sever, milliyetçi idi. Dişi ile tırnağı ile milletiyle beraber savaşıp savaşlar kazandı.

Deniz dolgusu deyince en sağlam temeller deniz dolgusu üzerinde atılır. Çünkü denizin dibinde toprak olmaz, ne olur , taş kaya ve kum olur. Toprağın kayma  ve erime riski var ama taşın erime riski yoktur. Dünya oluşundan beri Karadeniz’de tonlarca su zemine baskı yapıyor. Dolayısıyla zemin en sert halindedir. Yeter ki bizler dolgu malzemesini toprak yada pileki taşından yapılan dolgu malzemesinden dökmeyelim.

Şimdi asıl demek istediğim Rize için bir fikrim var projesinde yetkililere söylüyorum. Alipaşa mevkiinden başlayarak limanın batı tarafı ucuna doğru denizde mendirek misali bir hat çekip yani liman yapar gibi taş dökerek hattı tamamlamak. Sonra , denize dayanıklı sert kayaları moloz ve taşları içerisine doldurmak. Bir bakın bakalım kaç dönüm arazi çıkar meydana. Faydalarına gelince orası şehrin girişi. Rize’mizin en güzel yeri, on numara bir yer. Görsellik ve Turizm bakımından bulunmaz bir belde olur. Denize sıfır  tertemiz deniz havası var. Bundan dolayı büyükşehir hastanemize yer bulamıyoruz. Alın size yer. Bu alan Rahmetli Ekrem Orhon’un havaalanı için seçtiği yerdir. Sayın yetkililer , deniz dolgusunun temelleri karadaki temellerden çok daha sağlamdır. Dünyamızın 3te 2si denizdir. Onun içindir ki bugün denizler kara parçalarından daha değerlidir. Temel bakımından deniz zeminleri çok daha sağlamdır. Çünkü dünya kurulandan beri denizler de var. O zaman milyonlarca yıl tonlarca su zemine baskı yapmaktadır. Zeminde toprak ve çürük malzemeler  baskıya dayanamaz . Yeter ki bizler dolgu malzemesini yukarı da saydığım dolgu malzemesinden yapalım. Türkiye’mizin 3 tarafı denizlerle çevrili ve 2 doğal boğazımız vardır. İnşallah 3. Kanalımız da olacak Bu Allah’ın nezih Türk milletine bir lütfudur. Bakınız Hud suresi 7. Ayet mealen: O Hanginizin daha güzel davranacağı hususunda sizi imtihan etmek için gökleri ve yeri 6 günde yarattı ve arşı su üzerinde idi. Ayet böyle. Denizlerimizin altına üstüne ona göre değer verelim.

Denizi kara karayı para yapalım diyen Rize’li Ekrem Orhon’um torunlarıyız bizler vesselam.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Benzer Yazılar