Ana Sayfa Yazarlar 15.04.2020 72 Görüntüleme

SEVGİ SAYGI ÜZERİNE

SEVGİ SAYGI ÜZERİNE

Geçtiğimiz Cuma akşamı TRT diyanette , İmam Hatip Liseler arası güzel bir yarışma vardı. Bir tarafı sevgiyi savunacak, bir tarafı saygıyı. Sonunda sevgiyi savunan az bir farkla kazanıyor. Ben şahsen isterdim ki sevgiyi savunanlar çok fazla farkla kazansın. Ben olsam mesela sevgi ve sevilmek için şunları anlatırdım.

Bir kere Cenab-ı Allah , arşı alayı sevgi üzerine yarattı. İlk önce Adem aleyyisselamı , sonra da Havva anamızı yarattı. Sonradan eşrefi mahluk dediğimiz insanlar yaratıldı ve dünyamız bu hale geldi. Sevgi ve sevilmek Allah’ın biz kullarına bahşettiği mukaddes bir duygudur. Sevgiyi anlatmak için denizler mürekkep ağaçlar kalem olsa kifayetsizdir.

Bakın sevgili kardeşlerim, Peygamber efendimiz (s.a.s.) kendi aklı ile düşünüp ağzı ile söylediği cümlelere hadis-i şerif denir. Fakat Allah (c.c.) tarafından vahiy yoluyla Peygamberimize bildirilen ve Peygamber efendimizin ağzından söylenenlere ise hadis-i kutsi denir. Çünkü onlar Allah kelamıdır. Bizler bunları telaffuz ederken Allah (c.c.) bir hadisi kutsisinde şöyle buyurdu deriz.

Mealen ( ey Adem, senin soyundan Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.) dünyaya gelmeseydi ben seni yaratmazdım. Başka bir hadis-i kutside ( Ben yarattığım arşı alaya sığmam, fakat kulumun kalbine sığarım). Bunu şimdi bir inceleyelim.

Bakın kardeşlerim, Cenab-ı Allah Bizlere ne kadar öenm ve değer veriyor. Bizlere kalbimizde nurundan ve sevgisinden vermiş elhamdülillah. Bir ayeti kerimesinde ise İbrahim aleyhisselama şöyle diyor: Ya Halilim İbrahim ( Halilim demek dostum demek) , başka bir ayette ise ( habibim Muhammed) diyor. Habibim mecazi manada sevgilim demek.

Ey benim güzel kardeşlerim, şimdi başka pencereden bakalım. Bizleri doğuranlara anne diyoruz. Hayır, onlar Allah tarafından bizlere tahsis edilmiş, gönderilmiş birer melektirler. Çünkü, sen her şeye muhtaçtın. Yemeye, içmeye, gezmeye ve öğrenmeye değil mi? Ta ki aklın erip de ergenlik çağına gelinceye kadar. Sen Ölene kadar onun için hala bir bebek hala onun yavrususun. Fakat bizler maalesef bazen meleklerimizi unutuyoruz. Ama onlar hiçbir zaman unutmuyorlar.

Bakınız kardeşlerim. Sevgi ile nereden nereye geldik. Yakın tarihte biliyorsunuz yedi düvelle Çanakkale’de savaştık. 250 bin şehit verdik. Cepheler cesetler iç içe kucak kucağa . Yaralı canlı karmakarışık. İşte böyle bir cephede kahraman Türk askerimiz ağır yaralı. Hemen yanı başında İngiliz hafif yaralı bir şekilde yatıyor. Bir ara göz göze geliyorlar. Bir müddet masum masum bakıştılar. Sonra İngiliz cebinden bir resim çıkardı. Fotoğrafta eşi ve iki yavrusunun resmi vardı. Resmi bizimkine gösterdi. Bizimki ne yaptı dersiniz? Sevgi duyguları sular seller gibi gözü yaşlı diller tutulmuş zaman mekan sanki durmuş. Heybesinden kurumuş ekmeğini , matarasındaki suyunu İngilize uzatmış. Şimdi kardeşlerim, gördünüz mü, bu bir sevgidir ve Allah’a mahsustur. Herkes biliyor ki hepimizin babası Adem aleyyiselamdır. Ne demiş Mevlana Hazretler? Yaratılanı severiz yaratandan ötürü.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

RİZE İÇİN BİR FİKRİM VAR

RİZE İÇİN BİR FİKRİM VAR

Ücretsiz Wordpress Temaları