Ana Sayfa Karadeniz 4 Ekim 2019 60 Görüntüleme

TBMM Başkanı Şentop, “Türk ekonomisi Dünyanın en Büyük 17. Ekonomisi Oldu”

Nihat KAR

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Akademik Yılı açılış törenine katılmak için Rize’ ye gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop Türkiye’ nin sadece fizik alt yapısı olarak değil, bilimsel çalışmalara verilen destek bakımından büyük mesafeler kazandığını söyledi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Akademik Yılı açılış törenine katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop burada yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin dünyanın en büyük 17. Ekonomisi olduğunu ifade ederek 2023 te hedefin ilk 10 arasında olmak olduğunu belirtti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye işbirlikleriyle birlikte dünyanın en etkili ekonomik güçlerinden birisi olabileceğini söyledi. Türkiye’nin daha önce savunma sanayinde dışarıya muhtaç olduğunu aktaran Şentop, “Türkiye şimdi yüzde 70’lere varan milli bir savunma sanayisi oluşturdu. Türkiye’nin yakın zamanda, bugüne kadar elde ettiklerimizden çok daha mesafeler elde edeceğini görüyoruz. Dünya bir değişim ve dönüşümün içerisinde. Tarihte her zaman gün 24 saat, bir hafta 7 gün, bir yıl 365 gün olmuyor. Önemli olan takvim yaprağının arasını dolduran olaylar, vakalar. Bunların önemi ve bunların sonraki dönemler açısından belirleyiciliği.” diye konuştu.

Tarihte akış hızının hızlandığı dönemler olduğuna dikkat çeken Şentop, şöyle devam etti: “İşte öyle bir dönemi yaşıyoruz bugünlerde. 20. yüzyıldaki dünya düzeni çöktü. 20. yüzyıl bence bir geçiş dönemiydi, belki bir ara dönem, belki devre arasıydı. Bu devre arası görünüyor ki sona ermek üzere. Dünya yeniden şekillenecek. Yeni bir dünya düzeni kurulacak. Yeni dünya düzeninin kuruluşu noktasında aslında ticaret savaşlarından birçok çatışmalara kadar hepsinde motivasyon fazla. Daha önce herkes pozisyonunu korumak için mücadele eder, çatışırdı. Şimdi ise yeni kurulacak dünya düzeninde bir pozisyon elde etmek için çatışmalar var.”

Türkiye’nin son yıllarda önemli işler başardığına işaret eden Şentop, şunları kaydetti: “Türkiye çok büyük mesafeler kazandı. Sadece fiziki alt yapı olarak değil, bilhassa bilimsel çalışmalara verilen destek bakımından Türkiye çok büyük mesafeler kazandı. Ben bunu büyük ölçüde üniversitede yaşamış birisiyim. 1993 yılı ocak ayında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak başladım. 2011 yılı mart ayında da milletvekilliği adaylığı için istifa ettim. Dolayısı ile bu sürecin içinde bizzat yaşamış birisiyim. Çeşitli kurumlarda da bu anlamda üniversitelerde görevlerimde oldu. Bu bakımdan aradaki farkı, Türkiye’nin nereden nereye ilerlediğini gelişmeyi bizzat gördüm. Bu bakımdan Türkiye’de üniversite hayatının gelişmesi bakımından sunduğu imkânlarla bu alana gösterdiği alaka ve vermiş olduğu ehemmiyet bakımından sayın cumhurbaşkanımızın bir üniversiteye ismi verilme noktasında bunu en çok hak edecek kişi olduğu kanaatindeyim.”

Şentop, 2019 yılının İstiklal mücadelesinin 100. yılı olduğunu ve çeşitli programlarla anıldığını, 23 Nisan 2020’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yılı ile ilgili çalışmalar yürütüleceğini ifade etti. Şentop,  etkinliklerin amacının sadece geriye dönük geçmişte neler yapıldığı ile alakalı olmayacağını, 100 yılın bilançosunu çıkarmak, değerlendirmek ve nereye gelindiğini, hangi şartlarda gelindiğini yeniden hatırlamak ve geleceğe yönelik hedefleri ona göre yeniden canlandırmak imkânı sunacaklarını söyledi.

“Her milletin her halkın bir geçmişi var ama her milletin, her halkın bir tarihi yok.” şeklinde konuşmasını sürdüren Şentop, şunları belirtt…

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.