Ana Sayfa Karadeniz 8 Kasım 2019 103 Görüntüleme

Yaylalardaki kaçak yapılaşma Meclis gündeminde

İlyas GÜR

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Doğu Karadeniz’de orman ve meraların, yaylaların kaçak yapılaşma nedeniyle doğallığının giderek bozulduğunu, kamu yöneticilerinin görevlerini yapmadığı için kaçak yapılaşmanın arttığını belirterek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, görevlerini ihmal eden kamu yöneticileri hakkında işlem yapıp yapmayacaklarını sordu.

Ulaşım olanaklarının gelişmesiyle yaylalarda betonlaşmanın arttığına dikkat çeken Bekaroğlu, Yeşil Yol ile yaylaların bu anlamda daha kırılgan hale geldiğini ifade etti. Yaylaları, mera ve orman alanlarını kapsamı dışında tutmasına karşın yaylalardaki yüzlerce kaçak yapı için imar barışı başvurusu yapıldığını, bu yönüyle imar barışı uygulamasının da kaçak yapılaşmaya hız kazandırdığını kaydeden Bekaroğlu, mera ve ormanların işgalini Rize’nin Fındıklı İlçesinde bulunan Yeni Mahalle/Yeni Köy hudutlarındaki Gebiyon Mevkiinden, Ardeşen ve Fındıklı ilçelerinin ortak yaylası olan Küçük Yayla’daki örneklerden de yaylaların nasıl yok edildiğini anlattığı soru önergesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ayder’i kirlettik, rezil ettik” sözünü hatırlattı. Kaçak yapılaşma ile mücadele edilmediği için yaylaların kirlenmeye ve rezil olmaya devam ettiğinin altını çizen Bekaroğlu, Oktay’a Doğu Karadeniz yaylalarındaki kaçak yapılaşma ile mücadele edip etmediklerini sordu.

KAÇAK YAPILARI GARİBAN KÖYLÜLER DEĞİL, ZENGİNLER YAPIYOR

Yaylacıları, hayvancılık yapan gariban köylüleri şikayet etmediğini, çünkü kaçak yapıları onların değil, hayvancılıkla ilgisi olmayan varlıklı kimselerin yaptığını belirten Bekaroğlu, “Ardeşen Balıklı Yayla’da yöresel kültüre, mimariye uygun ahşap ve taş evler imece usulü ile yapılarak, zengin-fakir bakılmaksızın kura ile yaylacılara veriliyor. Yaylalardaki yapılaşma böyle olmalıdır. Küçük Yayla’da olan ise yaylacılıkla, hayvancılıkla ilgili değil. Müteahhitlere yüksek katlı beton binalar yaptırılıyor. Üstelik bunu yapan kişi, önceki dönem Ardeşen Belediyesinin Fen İşleri Müdürü! Bir başkası orman ve mera alanında keyfine 5 dönüm arazi çevirip, içerisine iki üç katlı villa yapıyor. Bunun köylülükle, yaylacılıkla, hayvancılıkla ilgisi yok. İşi, görevi kaçak yapılaşma ile mücadele olanlar, yaylalara kaçak yapıları kendileri yapıyor! Vatandaşların da milletvekili olarak benim de şikayetimiz budur.” dedi.

SAHTE ŞAHİTLİKLERLE ORMAN ALANLARI ÖZEL MÜLKİYETE DÖNÜŞTÜ!

Mera ve orman alanlarında yalan beyan ve şahitliklerle kadastral haritalarda mera ve orman olarak gözüken yüzlerce dönüm arazinin özel mülkiyete dönüştüğünü vurgulayan Bekaroğlu, yalan beyanlarla ve sahte şahitlerle tüm halka ait olan mera ve orman alanlarının şahısların mülkiyetine geçirilmesinin milleti rahatsız ettiğini ifade ederek, “Bu durum, milletin vekili olarak elbette beni de rahatsız etmektedir. Yaylalarımızın, mera ve ormanlarımızın doğallığının korunarak geleceğe aktarılması hepimizin sorumluluğundadır. Şikayet konusu olan bunlardır ve hiçbir şekilde gariban vatandaşlar bu şekilde haksız olarak menfaat temin etmiyorlar. Herkes bilir ki, gözü doymaz şekilde milletin malını mülkiyetine geçirenler varlıklı kimselerdir. Ben vatandaşla değil, gelecek nesillerin hakkını yağmalayanlarla mücadele ediyorum.” diye konuştu. 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.