Ana Sayfa Ekonomi 4 Ekim 2019 155 Görüntüleme

YEP, Doğrudan IMF programı

MAHİR BAĞIŞ

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın hafta başında açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) emekçiler için yeni hiçbir şey vaat etmediğini açıkladı. Programın, iktidarın 11’inci Kalkınma Planı üzerine inşa edildiğine dikkat çeken Gezen, “Bu programla birlikte neoliberal politikalar emekçilere karşı daha fazla saldırgan bir çizgi izleyecek” dedi.

YEP’te emek sömürüsünü artıracak birçok hedefin yer aldığını belirten Gezen, programın uygulamaya konulmasıyla özellikle çocuk işçiliğinin artacağını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın meslek liselerine ilişkin özel sektör temsilcileri ile imzaladığı işbirliği anlaşmalarını da anımsatan Gezen, “Ucuz işgücü adına çocukların erken yaşlarda okullarını terk etmek zorunda kalması yeni dönemde daha da yaygınlaşacak” diye konuştu.

YEP’e göre kamu kaynaklarının, istihdam politikalarının güçlendirilmesi için değil, sermayedarların güç kazanması için kullanılacağını ifade eden Gezen, YEP’te yer alan performans değerlendirme sisteminin ise iş güvencesini ortadan kaldıran bir proje olduğunu vurguladı.

IMF POLİTİKALARININ AYNISI

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da YEP’in doğrudan bir IMF programı olduğunu söyledi. IMF’nin çalışma hayatını belirleyen politikalarının YEP içerinde de yer aldığına vurgu yapan Çerkezoğlu, “AKP iktidarının IMF’ye karşı gibi görünmesi sadece sözde kalmış, iktidar IMF’nin ekonomi politikalarını aynen devam ettirmiştir. YEP’teki ücretleri baskılama politikası, bizzat IMF taslağından alınmıştır” dedi.

DİSK Genel-İş’in önceki gün yayımladığı Kamu İstihdam Raporu’na göre, Türkiye’de kamu istihdamının OECD ülkeleri ortalamasının gerisinde olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, kamu istihdamının artırılması için hiçbir politikanın üretilmediğini de vurguladı. Çerkezoğlu, “Kamu çalışanlarının güvencesiz iş koşullarında çalıştırılması ve kamuda taşeronlaştırma hedefleniyor. Emeklilik hak olmaktan çıkarılıyor. Ülkenin en önemli sorunu işsizlik; ancak iktidarın bu sorunu çözmek gibi bir derdi yok. Temel sorunların çözümü için üretime dayalı bir ekonominin ve güvenceli iş koşullarının derhal yaratılması gerekiyor” diye konuştu.Kaynak : http://www.birgun.net/haber/yep-dogrudan-imf-programi-271240

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.